Spod Kráľovej hole (Povesti a historky z Liptovskej Tepličky)

Autor: Alexandra Jurišová | 9.11.2015 o 13:56 | Karma článku: 3,77 | Prečítané:  387x

Niekto zbiera poštové známky a ukladá ich do albumov, iný zase mince, sošky, byliny, chrobáky, motýle... 

František Bardy, bývalý riaditeľ Základnej školy v Liptovskej Tepličke, učiteľ, úspešný kronikár, miestny historik, ale aj skromný básnik, rodák z Veľkej pri Poprade, však zbiera čosi ešte cennejšie – povesti a historky. 

Moderným jazykom, obohateným o nárečové slová, sa autor snaží veľmi príťažlivo vyrozprávať tie najzaujímavejšie príhody z Liptovskej Tepličky. Tieto príbehy nie sú vždy autentické, nakoľko sa prenášajú z generácie na generáciu. Autor preto využil svoj cit pre detaily a vlastnou fantáziou prikrášľoval príbehy na základe skutočných súvislostí. To, čo robí túto knihu výnimočnou je história, fantázia, tvorivosť a obrovské úsilie, ktoré autor vynaložil na jej spracovanie.

A čo všetko sa ukrýva v tejto knihe? Napríklad zlé, šeredné a zlomyseľné splóse baby a doteraz zjavujúci sa prízrak horára so psom. Je tam had, ktorý cical ovečke mlieko alebo čosi ešte neuveriteľnejšie, a to strigy, ktoré dokázali začarovať mlieko a meniť sa na žaby.

Na otázku, čo je v týchto príbehoch reálne a čo nie, ihneď zabudnete. Pútavý dej každej povesti či historky vás zaručene ani na chvíľku neprestane baviť a budete ho hltať so všetkým, čo k nemu patrí. Knihu si môžete dávkovať postupne, alebo sa na ňu rovno vrhnúť. Hodí sa na dlhé daždivé večery, ale aj k letným táborákom v lesoch pri ohníku.

„Dolinou tlmene zaznieval pokojný zurkot malého potôčika, takmer ukrytého v hustom poraste. Sotva badateľný vánok vlnil vysokú trávu popri skalnatej ceste. Les na okolitých svahoch v ľahkom vetríku príjemne šumel, voňal ihličím a živicou a belasá farba jasného neba nad ním posilňovala povznášajúci pocit ničím nespútanej voľnosti, pokoja a potešenia z krásneho dňa.“

Nepochybne František Bardy napísal knihu, ktorá sa vám určite nezunuje, a okrem dospelých po nej siahnu aj deti. Tie už viac nebudú chcieť čítať otrepané rozprávky o princeznách a radšej nazrú do knihy, ktorá aj po ďalšie generácie bude mať obrovskú cenu.

Alexandra Jurišová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?