Ako sa dá letecká katastrofa zneužiť na politický marketing

Autor: Alexandra Jurišová | 2.11.2015 o 9:06 | Karma článku: 2,91 | Prečítané:  881x

Dôvodom pádu ruského lietadla v Sinaji môže byť technická chyba, ľudské zavinenie alebo teroristický útok. Sú to tri varianty ku ktorým vyjadrujú svoje stanoviská tri štáty – Egypt, Rusko a Islamský štát. 

Ktorý z nich má pravdu, ktorý sa len obáva a zastiera, ktorý klame a čo ich spája? 

Ruské dopravné lietadlo sa zrútilo v sobotu 31.10.2015 len niekoľko minút po štarte. Z 224 ľudí neprežil zrejme nikto. Po tejto desivej správe prišla druhá, a to, že sa k leteckej katastrofe prihlásil Islamský štát (IS). Vyvolal tak podozrenie, že to bol cielený teroristický útok, nakoľko išlo o ruské lietadlo. Rusko sa totiž len pred mesiacom zapojilo do vojny v Sýrii proti IS. Ruský minister však všetko poprel a povedal, že útok zo strany IS je len ničím nepodložené tvrdenie. Snaží sa to Rusko len  ututlať vzhľadom na okolnosti? Je možné, že ho vyľakalo to, čo spôsobil IS, a teraz nevie, ako sa vysporiadať so situáciou. Predsa len, v lietadle sa nachádzali výlučne len občania Ruska, a keby sa prišlo na pochybenie z ich strany, spôsobilo by to jeden obrovský problém. Celkom by sa zabudlo na to „kto stlačil spúšť“, a to IS (ktorý sa k tomu hlási), no opäť len hypoteticky, keďže sa stále z čiernych skriniek nezistilo, kto haváriu spôsobil. Zo strany IS je očividné, že sa snaží o zachovanie tváre, ktorú si tak pracovito buduje. Je takto schopný prihlásiť sa ku každému veľkému nešťastiu, ktoré sa udeje, len aby nás utvrdil v tom, že sa ich treba báť za každú cenu.

Vo viacerých médiách sa v týchto dňoch dočítame, že nejakí odborníci (nevedno akí) tvrdia, že islamisti nemajú zbrane na zasiahnutie lietadla v takej výške, v akej sa v tom čase nachádzalo. Ako však môžu vedieť, čo islamisti majú alebo nemajú k dispozícii? Podľa informácií IS neuviedol, akým spôsobom lietadlo zničil, no nedá sa ani vylúčiť, či išlo o bombu na palube alebo o zostrelenie lietadla. Médiá nám tak opäť ponúkajú viacero katastrofických scenárov, a pritom ani jeden z nich nemusí byť pravdivý. Každopádne, je potrebné všimnúť si niečo, čo v tieni takéhoto nešťastia pravidelne vyčíňa, a to marketing. Všetky médiá len čerpajú a čerpajú informácie a dezinformácie, a budú čerpať ešte mesiace, kým sa na nešťastie zabudne.

A čo na to relatívne umiernený Egypt (predsa len, v tejto krajine sa lietadlo zrútilo krátko potom, čo vzlietlo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na juhu polostrova a mierilo do Ruska)? Egypt momentálne zastáva to, čo mu najviac vyhovuje. Viac ako jasné sú obavy o to, aby mu táto katastrofa nenarušila turistický ruch a prípadné zisky. Tvrdí tak, že je všetko v poriadku, a podľa egyptských bezpečnostných zdrojov (tiež nevedno akých) nič nenasvedčuje tomu, že bolo lietadlo zostrelené.

Čo sa týka ľudského zavinenia, hovorca spoločnosti Kogalymavia uviedol, že nie je dôvod vidieť za pádom lietadla nejakú ľudskú chybu. Pilot bol vraj veľmi skúsený a lietadlo len nedávno prešlo celkovým servisom. To, čo zostáva isté je, že sa toto nešťastie stalo tým najhorším v histórii ruského i sovietskeho letectva, a patrí k najväčším leteckým katastrofám za posledných 15 rokov. To je fakt, či už niekto klame, zastiera alebo hovorí pravdu. 

Alexandra Jurišová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?