Spod Kráľovej hole (Povesti a historky z Liptovskej Tepličky)

Autor: Alexandra Jurišová | 9.11.2015 o 13:56 | Karma článku: 3,77 | Prečítané:  359x

Niekto zbiera poštové známky a ukladá ich do albumov, iný zase mince, sošky, byliny, chrobáky, motýle... 

František Bardy, bývalý riaditeľ Základnej školy v Liptovskej Tepličke, učiteľ, úspešný kronikár, miestny historik, ale aj skromný básnik, rodák z Veľkej pri Poprade, však zbiera čosi ešte cennejšie – povesti a historky. 

Moderným jazykom, obohateným o nárečové slová, sa autor snaží veľmi príťažlivo vyrozprávať tie najzaujímavejšie príhody z Liptovskej Tepličky. Tieto príbehy nie sú vždy autentické, nakoľko sa prenášajú z generácie na generáciu. Autor preto využil svoj cit pre detaily a vlastnou fantáziou prikrášľoval príbehy na základe skutočných súvislostí. To, čo robí túto knihu výnimočnou je história, fantázia, tvorivosť a obrovské úsilie, ktoré autor vynaložil na jej spracovanie.

A čo všetko sa ukrýva v tejto knihe? Napríklad zlé, šeredné a zlomyseľné splóse baby a doteraz zjavujúci sa prízrak horára so psom. Je tam had, ktorý cical ovečke mlieko alebo čosi ešte neuveriteľnejšie, a to strigy, ktoré dokázali začarovať mlieko a meniť sa na žaby.

Na otázku, čo je v týchto príbehoch reálne a čo nie, ihneď zabudnete. Pútavý dej každej povesti či historky vás zaručene ani na chvíľku neprestane baviť a budete ho hltať so všetkým, čo k nemu patrí. Knihu si môžete dávkovať postupne, alebo sa na ňu rovno vrhnúť. Hodí sa na dlhé daždivé večery, ale aj k letným táborákom v lesoch pri ohníku.

„Dolinou tlmene zaznieval pokojný zurkot malého potôčika, takmer ukrytého v hustom poraste. Sotva badateľný vánok vlnil vysokú trávu popri skalnatej ceste. Les na okolitých svahoch v ľahkom vetríku príjemne šumel, voňal ihličím a živicou a belasá farba jasného neba nad ním posilňovala povznášajúci pocit ničím nespútanej voľnosti, pokoja a potešenia z krásneho dňa.“

Nepochybne František Bardy napísal knihu, ktorá sa vám určite nezunuje, a okrem dospelých po nej siahnu aj deti. Tie už viac nebudú chcieť čítať otrepané rozprávky o princeznách a radšej nazrú do knihy, ktorá aj po ďalšie generácie bude mať obrovskú cenu.

Alexandra Jurišová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?